Jak wybrać przecinarkę do styropianu

Dostępność przecinarek do cięcia styropianu na rynku


Styropian jest najpopularniejszym materiałem izolacyjnym stosowanym w budownictwie, opakowaniach i innych gałęziach przemysłu. Dlatego nie dziwi fakt, że dostępność do różnych urządzeń do cięcia styropianu jest naprawdę duża. Z jednej strony, na rynku możemy znaleźć przecinarki do styropianu już za kilkaset złotych, z drugiej nie brak też maszyn do cięcia styropianu za kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jak wybrać, urządzenie odpowiednie do własnych potrzeb? Na co zwrócić uwagę przy zakupie gilotyny do cięcia styropianu? Czy taka inwestycja ma w ogóle sens?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w jasny i przejrzysty sposób. Jednocześnie, tekst ten niema za zadanie stanowić porównania poszczególnych modeli maszyn do cięcia styropianu od różnych producentów, a jedynie dać wskazówki, jak dokonać odpowiedniego dla siebie wyboru.


Czym ciąć styropian i czy zakup maszyny do cięcia styropianu ma sens

 

Najprostszym i zarazem najtańszym sposobem na cięcie styropianu, jest zastosowanie zwykłych, ręcznych narzędzi dostępnych w każdym warsztacie. Mowa tutaj np. o zwykłych nożach, czy ręcznych piłach. Niewątpliwą i chyba jedyną ich zaletą jest cena. Co do wad, to jest ich sporo. Po pierwsze, cięcie jest wolne i męczące. Po drugie, ręczne piłki czy noże do styropianu, nie są zbyt dokładne. Wiele oczywiście zależy od doświadczenia i staranności użytkownika, niemniej w większości przypadków na skutek cięcia dostajemy nierówne lub poszarpane brzegi płyt styropianowych. Kolejny problem to spora ilość odpadów generowanych przez taki sposób, co oczywiście wiąże się z wyższymi kosztami. Idąc dalej, pocienianie płyt za pomocą rączej piły jest praktycznie niemożliwe. Te i inne wady oczywiście nie dyskwalifikują stosowania wspomnianych narzędzi, ale po co, skoro można łatwiej?

Kolejny sposób cięcia styropianu to zastosowanie noży termicznych. Urządzenia te są niejako odpowiednikiem wspomnianych wyżej narzędzi ręcznych, są jednak zdecydowanie szybsze i wygodniejsze w obsłudze.

Najbardziej wydajnym sposobem cięcia styropianu jest zastosowanie dedykowanych ku temu przecinarek do styropianu z drutem oporowym. Urządzenia te są zdecydowanie bardziej dokładne od wspomnianych wcześniej. Pozwalają na cięcie styropianu w niemal dowolnej pańszczyźnie, w tym na pocienianie płyt styropianowych. Cięcie nie wymaga siły, więc nie jest męczące dla użytkownika. Dodatkowo dokładność obrabianych elementów jest bardzo duża. Maszyny do cięcia styropianu z drutem oporowym pozwalają też zminimalizować występowanie uciążliwego kruszenia się styropianu i w konsekwencji sprzątania wszechobecnych kawałków i drobinek styropianu. Na co zwrócić uwagę wybierając maszynę do cięcia styropianu


Jak już wspomniano we wstępie, wybór przecinarek do styropianu na rynku jest naprawdę spory. Dokonując wyboru, warto najpierw zastanowić się jakim zadaniom gilotyna ma sprostać.

Po pierwsze, należy odpowiedzieć na pytanie czy przecinarka do styropianu ma służyć do przecinania pojedynczych płyt raz na jakiś czas przez hobbystę lub amatora, czy jednak ma to być urządzenie wykorzystywane do codziennie ciężkiej pracy. Jeśli urządzeni będzie eksploatowane na co dzień, warto, aby miało ono sztywną konstrukcję i było wykonane z materiałów lepszej jakości (np. metal).

Po drugie, przecinarkę do styropianu należy dobrać odpowiednio do jej przeznaczenia. Jeśli użytkownik, planuje jedynie odcinać standardowe płyty styropianu, wystarczy zakup gilotyny do styropianu o długości cięcia 100cm i grubości nie większej niż 25cm. Do pracy z np. styrodurem, konieczna może być przecinarka o dłuższym polu roboczym, np. 130cm. Warto też zwrócić uwagę na wysokość cięcia. Niektóre przecinarki do styropianu pozwalają na podnoszenie drutu powyżej 50cm. Takie rozwiązanie pozwala na odcinanie styropianu w całych paczkach lub wycinanie tzw. „elek” z jednej płyty.

Kolejna kwestia to moc zasilacza. Niektóre, tańsze modele mają słabe zasilacza, o mocy około 100 – 120 wat. Może to okazać się zbyt mało, w sytuacji cięcia grubych płyt lub gdy po prostu zależy nam na szybkości cięcia. Dlatego warto zwrócić uwagę na gilotyny do styropianu z zasilaczami o mocy około 200 wat.

Inną ważną cechą urządzenia do cięcia styropianu jest wystarczająca ilość skal i miarek. Lepsze przecinarki do styropianu umożliwiają pracę praktycznie bez użycia dodatkowej miarki. Dysponują skalami kątowymi jak i skalami do odcinania styropianu.

Watro także zastanowić się nad tym, czy urządzeni będzie służyć do pocieniania styropianu. Jeśli tak, dobrze jest szukać maszyn do cięcia styropianu, które umożliwiają blokowanie drutu w pewnej odległości od blatu urządzenia.

I na koniec jeszcze jedna cenna uwaga. W czasach, kiedy na rynku mamy dostęp do tanich przecinarek do styropianu z Chin, warto jednak rozważyć zakup maszyny do cięcia styropianu od polskiego producenta. Takie działanie gwarantuje łatwy i szybki dostęp do serwisu oraz wszelkich części zamiennych.

Podsumowanie

Podsumowując, zakup gilotyny do cięcia styropianu nie jest czynnością trudną, o ile dobrze rozpoznamy swoje potrzeby. Warto poświęcić chwilę na analizę dostępnych na rynku modeli i sprawdzić czy spełniają one założone kryteria. Przykładowe urządzenia do cięcia styropianu można znaleźć TUTAJ.