Mostki termiczne - czym są i jak ich unikać

W dzisiejszych czasach, kiedy energia cieplna staje się coraz cenniejsza, odpowiednia izolacja termiczna budynków to kwestia kluczowa. Jednym z najczęstszych problemów, które mogą obniżać efektywność energetyczną i komfort mieszkańców, są tzw. mostki termiczne. W tym artykule przyjrzymy się temu zjawisku, dowiemy się, czym są mostki termiczne oraz jak można ich unikać.

Czym są mostki termiczne?

Mostki termiczne to miejsca, w których izolacja termiczna w budynku zostaje przerwana, prowadząc do większej straty ciepła i zwiększonego zużycia energii. Są to przeważnie obszary o zwiększonej przewodności cieplnej w porównaniu z resztą konstrukcji budynku. Najczęstszymi przyczynami powstawania mostków termicznych są nieprawidłowe połączenia materiałów izolacyjnych wynikające między innymi z niewłaściwego cięcia np. styropianu przy pomocy narzędzi ręcznych zamiast profesjonalnych przecinarek do styropianu, różne nieszczelności oraz niewłaściwe technologie izolacje ścian, dachu czy fundamentów.

Jakie są konsekwencje mostków termicznych?

Skutki zaistnienia mostków termicznych mogą być znaczne. Przede wszystkim prowadzą one do większego zużycia energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń, co generuje wyższe rachunki za energię. Ponadto, niestabilna temperatura wewnątrz budynku może wpływać negatywnie na komfort mieszkańców, powodując zimne punkty w pomieszczeniach, które są blisko mostków termicznych. Dodatkowo, wilgoć może skraplać się na zimnych powierzchniach, co może sprzyjać powstawaniu pleśni i grzybów.

Jak unikać mostków termicznych?

Unikanie mostków termicznych jest kluczowym aspektem w procesie budowy nowych budynków, jak również w modernizacji istniejących. Oto kilka sposobów, jak temu zapobiegać:

  1. Właściwe izolacje - Ważne jest, aby korzystać z wysokiej jakości materiałów izolacyjnych. W przypadku styropianu, należy wybierać taki, którego lambda jest odpowiednio niska. Do jego obróbki, warto wykorzystać noże termiczne lub gilotyny do cięcia styropianu.

  2. Kontrola połączeń - Należy zadbać o dokładne i prawidłowe docięcie styropianu, tak aby nie powstawały niepotrzebne między nimi szczeliny. W tym wypadku także istotne jest zastosowanie różnego rodzaju przecinarek do styropianu, gdyż ułatwiają one uzyskanie prostej krawędzi cięcia, dzięki czemu płyty lepiej do siebie pasują.

  3. Termowizja - Przeprowadzenie badania termowizyjnego pozwoli na zidentyfikowanie obszarów zwiększonej utraty ciepła i podjęcie odpowiednich działań korygujących.

  4. Przemyślane rozwiązania architektoniczne - Planując budowę, należy uwzględnić kształt i orientację budynku, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną.

Podsumowując, mostki termiczne to poważne wyzwanie dla efektywności energetycznej budynków. Ich skutki mogą prowadzić do nie tylko większych rachunków za energię, ale także pogorszenia komfortu życia mieszkańców. Jednakże, odpowiednio przemyślane działania w fazie projektowania i dbałość o prawidłowe wykonanie izolacji mogą znacznie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia i przyczynić się do oszczędności energetycznych oraz lepszych warunków mieszkalnych.

Pamiętaj. Maszyny do cięcia styropianu ułatwiają cięcie styropianu, tak aby mostków termicznych było mniej!